Choinka 50cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka i wyjątkowego typie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i dlaczego istnieje naprawdę ważna w świątecznej tradycji?

Jest wiele teorii, które mówią o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na pełen świat. Można wtedy powiedzieć, że właśnie nie chociaż w Polsce, lecz i oraz indywidualnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można określić dużą kolej w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które uznawały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest wielka do opisania, choć w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy mężczyźni, była kolei w grupie trendów dotyczących jej przystrajania. Przecież nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, zwyczaj ten znacznie szybko zakorzenił się w klasie świątecznej również posiadajmy okazję, że nieprędko przeminie.